Ajvar to bałkańska pasta, której chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Może służyć za smarowidło do kanapek, dodatek do mięs czy także jako rodzaj przyprawy do bałkańskich potraw ma szereg zastosowań kulinarnych. Choć dziś zazwyczaj uchodzi za pastę z pieczonych papryk i bakłażanów to na początku przyrządzało się go jedynie z papryk, a bakłażany zaczęto dodawać dopiero później. W wielu macedońskich i serbskich rodzinach zresztą do dziś przygotowuje się go jedynie z papryki co można zauważyć wertując liczne bałkańskie przepisy. Niekiedy do ajvaru dodaje się też nieco ostrych papryczek, lecz zazwyczaj jest łagodny co odróżnia go od innej bałkańskiej pasty z pieczonych papryk czyli ljutenicy. Podobnie traktowany jest również cukier, który nie występuje w ortodoksyjnej wersji ajvaru, lecz jest częstym dodatkiem do niego.

Składniki: (z poniższych proporcji wyjdzie około 350-400g ajvaru)

  • 5kg podłużnej słodkiej papryki
  • opcjonalnie bakłażan
  • opcjonalnie ostra papryczka
  • 250ml oleju
  • łyżka soli
  • łyżka czerwonego octu winnego
  • opcjonalnie łyżeczka soli

Ajvar, przygotowanie:

Umyj i osusz papryki w międzyczasie rozgrzewając piekarnik do 220 stopni Celsjusza. Jeśli dodajesz także bakłażana to zrób z nim to samo. Gotowe warzywa ułóż na blasze i wstaw je do rozgrzanego piekarnika. Piecz je do momentu aż ich skóra zrobi się miejscami czarna. Jeśli zdecydujesz się na taką ilość ajvaru według podanych przeze mnie proporcji składników piecz warzywa partiami, ponieważ na raz nie zmieszczą się na blasze. Po upieczeniu papryk jeszcze ciepłe umieść je w foliowym worku by zaparowały dzięki czemu łatwiej będzie obrać paprykę. Foliowy worek najlepiej umieścić w dużej misce na wszelki wypadek jeśli przepuści on nieco płynu. Gdy warzywa ostygną obierz je i pozbaw pestek. Pozostały miąższ przełóż do folii i odstaw na noc.

Następnego dnia zmiel miąższ w maszynce i przełóż go do garnka. Zacznij podgrzewać go na małym ogniu mieszając bez przerwy. Dodaj 50ml z przygotowanego oleju i duś całość na wolnym ogniu. Po upływie pół godziny dodaj kolejną porcję oleju. Powtarzaj co pół godziny do skończenia przygotowanego oleju. W trakcie duszenia mieszaj ajvar co jakiś czas by nic nie przywarło do garnka. Po wlaniu ostatniej partii oleju dodaj także sól, ocet winny i jeśli dodajesz to również cukier. Po upływie ostatnich pół godziny przełóż ajvar do słoika i zamknij go szczelnie. Smacznego!

Jeśli spodobał Ci się ajvar sprawdź też inne moje wpisy z przepisami na pasty kanapkowe

By być na bieżąco z najnowszymi wpisami zaobserwuj bloga w mediach społecznościowych

Dodaj komentarz

Translate »