Jak zrobić ser Imeruli do Chaczapuri?

Dziś wpis o serze do Chaczapuri, którzy możecie wykonać sami w domu. Że względu na to, że w Polsce jest ciężko dostępny zwykle w mieszance serów do tego wspaniałego gruzińskiego przysmaku zastępujemy go fetą. Od dziś będziecie wiedzieli jak przygotować go samodzielnie i podobnie jak ja będziecie mogli przyrządzać z niego ten cudowny serowy chlebek.

To świeży, krowi ser podpuszkowy do którego zrobienia będziecie potrzebować:  3 litry mleka krowiego, podpuszki serowarskiej użytej zgodnie z zaleceniami producenta, garnka, 150ml śmietany, termometru i formy serowarskiej, soli, opcjonalnie chlorku wapnia

Z takiej ilości mleka powinno wyjść mniej więcej 400-450g sera.

Sposób wykonania:

Wlej mleko do garnka. Jeśli używasz mleka pasteryzowanego dodaj 0,5g chlorku wapnia rozpuszczonego w około 100ml wody

Podgrzej mleko do temperatury 37-39 stopni. Mieszaj mleko by nie przypaliło się od spodu i podgrzewało się równomiernie.

Gdy osiągnie oczekiwaną temperaturę dodaj śmietanę i dokładnie wymieszaj całość. Odstaw w ciepłe miejsce na 15-20 minut.

Po tym czasie dodaj rozpuszczoną w wodzie podpuszkę. (Zgodnie z zaleceniami producenta). Delikatnie wymieszaj starając się uniknąć stworzenia dużych wirów. Odstaw na około godzinę.

Jeśli po godzinie udało się otrzymać odpowiedni poziom skrzepu (tzw. clean break) możesz przystąpić do dalszej obróbki, jeśli nie to poczekaj jeszcze kwadrans i sprawdź poziom skrzepu ponownie. Gdy jest on odpowiedni zrób na jego górnej powierzchni szachownicę, a następnie podziel go na małe w miarę możliwości równe sześciany o wielkości boków mniej więcej 1,5-2cm. Delikatnie wymieszaj i odstaw na 20-30minut.

Sprawdź temperaturę serwatki i podgrzej całość do maksymalnie 45 stopni. W międzyczasie mieszaj skrzep, by równomiernie się ogrzewał.

Ręka lub łyżką staraj się wyciągać skrzep do formy serowarskiej. Gdy przełożysz całość pozostaw do ociekniecia przez około 8 godzin. Co godzinę przekręcaj go na drugą stronę. Po tym czasie natrzyj ser solą lub włóż go do solanki. Użyj do tego soli o 2% wagi sera.

Smacznego!

Dodaj komentarz

Translate »