Pansotti to tradycyjne pierożki z ligurii bez których nie ma wręcz mowy o kuchni tego zachodnio-włoskiego regionu. Występują zazwyczaj w kształcie trójkątów lub z dodatkowym zlepieniem dwóch jego wierzchołków tak by powstało coś przypominającego „uszka”. Najpopularniejszym ich nadzieniem jest to, które właśnie przygotowałem, a więc boćwina czyli burak liściasty, szpinak i ogórecznik, który u nas traktowany jest jako polny chwast. Mają one także wyjątkowe ciasto, do których dodaje się kieliszek białego wytrawnego wina. Tradycyjnie podaje się je z dodatkiem emblematycznego dla tego regionu sugo di noci czyli sosu z orzechów włoskich, który prezentowałem już kiedyś pisząc o innym popularnym makaronie liguryjskim czyli pasta con salsa di noci. Gwarantuję, że jeśli spróbujecie pansotti po prostu się w nich zakochacie.
Składniki:
Ciasto:
- 500g mąki typu 00
- 120ml białego wytrawnego wina
- 4 łyżki wody
- 2 jajka
- szczypta soli
Nadzienie:
- 400g buraka liściastego
- 200g szpinaku
- opcjonalnie 200g ogórecznika
- 100g sera prescinseua (niemal niedostępny w Polsce, więc można zastąpić podobną ricottą)
- 30g tartego parmezanu
- jajko
- łyżka majeranku
- szczypta gałki muszkatołowej
- sól do smaku
- pieprz do smaku
Sugo di noci:
- 200g orzechów włoskich
- 30g orzechów pini
- 200ml mleka
- sucha bułka
- ząbek czosnku
- 30g parmezanu (w wersji wegetariańskiej do zastąpienia innym wege serem w przypominającym smak parmezanu)
- łyżeczka majeranku
- szczypta soli
- szczypta czarnego pieprzu
- 50ml oliwy
Dodatkowo:
- łyżka topionego masła do polania
- opcjonalnie posiekane orzechy włoskie
- opcjonalnie nieco dodatkowego tartego parmezanu do posypania
Przygotowanie pansotti:
Przygotowanie ciasta:
Mąkę przesiej do miski i usyp z niej kopczyk. Do środka wsyp sól, wbij jajko oraz wlej wino i wodę. Następnie zacznij mieszać dłońmi wszystkie składniki i wyrób z nich jednolite, gładkie ciasto. Gdy będzie gotowe owiń je w ściereczkę i odstaw na około pół godziny by odpoczęło.
Przygotowanie nadzienia:
Warzywa opłukaj i osusz. Następnie blanszuj je przez 2 minuty w gotującej się wodzie. Po odcedzeniu ich pozostaw je do ostygnięcia. Następnie drobno je posiekaj i umieść w misce. Dodaj przyprawy, jajko i sery. Wymieszaj całość dokładnie.
Przygotowanie sugo di noci:
Orzechy włoskie blanszuj przez 2-3 minuty we wrzącej wodzie. Następnie odsącz je i pozwól im chwilę ostygnąć. Wówczas postaraj się obrać je ze skórki. W międzyczasie do wysokiego naczynia lub dużej miski włóż bułkę i zalej ją mlekiem tak by nasiąknęła i zmiękła. Gdy obierzesz orzechy wrzuć je do naczynia z bułką i mlekiem. Dodaj także orzechy pini, przyprawy i obrany posiekany ząbek czosnku oraz oliwę. Zmiksuj całość na gładką pastę o kremowej konsystencji.
Lepienie, gotowanie i podanie pansotti:
Ciasto podziel na części. Umieść je na stolicy oprószonej mąką. Pierwszą z części rozwałkuj na płasko, na grubość kilku milimetrów. Następnie podziel je na prostokąty o bokach mniej więcej 6-7cm. Na każdym z kawałka ciasta ułóż kulkę nadzienia i zagnij ciasto tak by powstał trójkąt. Jeśli chcesz możesz także zlepić ze sobą dwa wierzchołki tak by powstało coś w rodzaju uszka, ponieważ pansotti często przybierają także taką formę. Następnie powtarzaj ich lepienie do skończenia ciasta i nadzienia. Gotuj je przez 8-10 minut w osolonej wodzie. Podawaj z sugo di noci. Możesz także polać danie topionym masłem, posiekanymi orzechami włoskimi i dodatkową porcją tartego parmezanu. Smacznego!