Pasta al pesto to jedno z emblematycznych dań dla Genui. Można zjeść ją w postaci samego makaronu z bazyliowym pesto, ale także tradycyjnej dla Ligurii, a pewnie „dziwnej” dla pozostałej części świata kompozycji makaronu, ziemniaków i fasoli szparagowej. Jako miłośnik tradycji kulinarnych różnych regionów świata musiałem przygotować to danie i zamieścić ten wpis. Do wykonania tego dania zazwyczaj używa się makaronu trenette czyli liguryjskiej wersji linguine, a więc długiego, cienkiego makaronu przypomiającego spaghetti, ale o płaskim, a nie okrągłym kształcie. Innym popularnym makaronem, który często wykorzystuje się do przyrządzenia pasta al pesto jest inny makaron z tego regionu, a więc trofie.

Składniki: (na około 5 porcji)
- 400g makaronu trenette (można zastąpic linguine) lub trofie
- 250g młodych ziemniaków (o jak najbardziej zbliżonej wielkości i możliwie małych)
- 200g zielonej fasolki szparagowej
- 250g pesto genovese (na przykład z mojego przepisu)
Dodatkowo:
- kilka świeżych listków bazylii
- opcjonalnie dodatkowa porcja tartego pecorino lub parmezanu
Pasta al pesto genovese, przygotowanie:
Według liguryjskiej tradycji makaron, ziemniaki oraz fasolkę gotuje się razem w jednym naczyniu. Jeśli wolisz możesz jednak ugotować wszystkie składniki oddzielnie. Ja gotowałem je razem w jednym garnku.
Oskrob młode ziemniaki i odetnij końcówki fasolki z obu stron. Zarówno ziemniaki jak i fasolkę umieść w osolonej wodzie. Zacznij je podgrzewać. Gdy woda zacznie wrzeć wrzuć także makaron i gotuj go do poziomu al dente. Zajmie to około 7 minuty. W tym czasie zmiękną także ziemniaki i fasolka szparagowa. Wówczas odcedź makaron oraz ziemniaki i fasolkę. Umieść całość w misce lub głębokiej patelni. Dodaj pesto i rozmieszaj je dokładnie z makaronem tak by go okleić. Gotowe danie podziel na porcje i nałóż do głębokich talerzy. Jeśli chcesz możesz dodać kilka świeżych listków bazylii i dodatkową porcję tartego sera. Smacznego!