Pierogi ruskie zwane także galicyjskimi to popularny w Polsce i na Ukrainie rodzaj pierogów, których nazwa pochodzi nie od Rosji, a od Rusi Czerwonej czyli Galicji Wschodniej (druga nazwa). To chyba najczęściej przygotowywane pierogi w moim domu.

Składniki (na około 50 pierogów):

Farsz:

  • 500g półtłustego twarogu
  • 400g ziemniaków
  • Cebula
  • Dwie łyżki oleju

Ciasto:

  • 500g mąki pszennej typ450
  • Łyżeczka soli
  • Łyżka roztopionego masła
  • Szklanką gorącej wody

Farsz: Obierz ziemniaki ze skórki i pokrój na mniejsze kawałki by szybciej się ugotowały. Gotuj do miękkości. W międzyczasie obierz i pokrój cebulę w drobną kostkę. Podsmaż ją do zarumienienia na patelni. Gdy ziemniaki się ugotują odcedź wodę. Zgnieć je za pomocą tłuczka do ziemniaków lub przeciśnij przez praskę. Gdy ziemniaki ostygną połącz je z twarogiem i podsmażoną cebulą i dokładnie wymieszaj.

Ciasto: Roztop masło na patelni. Przesiej mąkę przez sitko do dużej miski. W osobnym naczyniu wymieszaj roztopione masło, sól, jajko i szklankę gorącej wody. Po wymieszaniu dodaj je do mąki. Mieszaj wszystko w misce do momentu aż ciasto zacznie odchodzić od brzegów miski. Wtedy przełóż je na stolnicę i dalej wyrabiaj przez około 15 minut. Ciasto musi być miękkie i elastyczne. Gdy osiągniesz ten efekt podziel je na kilka mniejszych części. Jedną z nich pozostaw na stolnicy. Pozostałe przełóż do naczynia i trzymaj pod przykryciem.

Oprósz stolnicę mąką. Rozwałkuj na niej ciasto na cienki płat. Za pomocą szklanki lub kubka (w zależności jakiej wielkości chcemy mieć pierogi) wytnij kółka. Weź kółko do ręki i ułóż je na dłoni układając jej palce tak by po środku utworzyć dołek. Za pomocą łyżeczki nałóż farsz na ciasto. Wklep go w ciasto. Sklej brzegi ciasta. Musisz zrobić to bardzo dokładnie by pierogi nie rozkleiły się podczas gotowania. Z dwóch stron oprósz pieroga mąką. Powtarzaj do skończenia składników.

Gotuj je w dużym garnku, w osolonej wodzie.   Do garnka wrzuć około 10 pierogów. Chwilę po wrzuceniu pomieszaj delikatnie drewnianą łyżką po spodzie i brzegu garnka tak by nie przykleiły się do garnka. Gdy wypłyną na wierzch gotuj jeszcze przez około minutę. Wyjmij z garnka za pomocą łyżki cedzakowej. Odsącz z wody i przełóż na talerz. Smacznego!

Dodaj komentarz

Translate »