Pierożki shumai to azjatyckie pierogi o kantońskim pochodzeniu. Dziś jadane głównie w Japonii i Chinach, ale również w innych krajach Azji południowo-wschodniej. W tym wydaniu przygotowałem je z najpopularniejszym rodzajem nadzienia, a więc z wieprzowiną i krewetkami. Pierożki shumai mają charakterystyczny kształt otwartej sakiewki, a dzięki gotowaniu ich na parze oczywiście się nie rozpadają. Inną charakterystyczną cechą jest przybranie z wierzchu każdego z pierogów ziarnem zielonego groszku. Jeśli macie na nie ochotę to zapraszam w głąb wpisu po przepis.
Składniki na pierożki shumai: (na około 50-60 pierogów)
Ciasto:
- 400g mąki
- szklanka wody
- łyżeczka oleju sezamowego lub roślinnego
- mąka ziemniaczana do podsypywania blatu lub stolnicy
Nadzienie:
- 500g mielonej wieprzowiny
- 150g krewetek
- 100g pędów bambusa
- 100g kapusty pekińskiej
- drobno posiekany szczypiorek z kilku cebul dymek
- ząbek czosnku
- 2 łyżki uprażonych ziaren sezamu.
- łyżka startego korzenia imbiru
- łyżka sosu sojowego
- łyżka sake
- 2 łyżeczki oleju sezamowego
- 2 łyżeczki soli morskiej
- szczypta świeżo mielonego pieprzu
- zielony groszek
Sosy do maczania:
- można je zjeść po prostu maczając w sosie sojowym
Z la-yu czyli pikantym olejem na który potrzebujesz:
- 200ml oleju sezamowego
- 20g suszonych płatków chilli
- łyżeczka ziaren pieprzu syczuańskiego
- 2 ząbki czosnku
Przygotowanie:
Przygotowanie ciasta na pierożki shumai:
Mąkę przesiej do miski. Ciepłą wodę wymieszaj z solą i powoli wlewaj do miski z mąką. Dodaj łyżkę oleju. Następnie wymieszaj wszystkie zawarte w misce składniki i zacznij wyrabiać ciasto. Kontynuuj do czasu uzyskania, gładkiego jednolitego ciasta. W razie potrzeby dodaj jeszcze odrobinę wody. Jeśli uzyskasz dobre ciasto wstaw je do lodówki na około pół godziny.
Przygotowanie nadzienia na pierożki shumai:
Jeśli korzystasz ze świeżych krewetek od razu przystąp do ich oczyszczania, jeśli z mrożonych delikatnie je rozmroź, lecz tylko częściowo. Oczyszczanie rozpocznij od wypłukania ich, a następnie odetnij im główki (mrożone zazwyczaj nie mają już główek, wówczas pomiń ten etap), a następnie usuń ich pancerz odciągając go od strony brzucha. Lekko naciskając palcem oderwij także odnóża. W tym daniu ogonek nie przyda się do trzymania krewetek, więc go także odcinamy. Teraz najważniejsza i najtrudniejsza część czyli wyciąganie przewodu pokarmowego. Nacinamy krewetkę wzdłuż grzbietu, rozchylamy nacięcie i wyciągamy „ciemną żyłkę”. Najłatwiej jest zrobić to wykałaczką lub widelcem, ale po nabraniu wprawy można także palcami. Należy uważać jednak, ponieważ zdarza się, że przewód może być przerwany, a należy wyciągnąć go w całości, więc po wyciągnięciu go dokładnie oglądamy krewetki.
Cienko poszatkowaną kapustę pekińską wymieszaj z solą i odstaw ją na około kwadrans. Po tym czasie odciśnij z niej płyn. Dodaj do niej mieloną wieprzowinę oraz pozostałe składniki. Wówczas mieszaj farsz przez 3-4 minuty, tak by dokładnie się połączył. Odstaw go na godzinę do lodówki.
Przygotowanie sosu do maczania:
Na suchej patelni ustawionej na wolnym ogniu przypraż płatki papryczki chilli i ziarna pieprzu syczuańskiego. Praż je przez 2-3 minuty aż zaczną wydzielać zapach. Uważaj jednak by się nie przypaliły. Następnie zdejmij przyprawy z patelni i zmiel je w młynku lub utrzyj w moździerzu. Obierz czosnek i drobno go posiekaj. Na tej samej patelni na której prażone były przyprawy rozgrzej olej sezamowy. Wówczas wrzuć czosnek i podsmażaj go przez minutę. Po tym czasie dodaj zmielone przyprawy i podgrzewaj całość mieszając przez około pół minuty. Następnie zdejmij patelnię z palnika i pozostaw olej do ostygnięcia do temperatury pokojowej. Wówczas przelej olej przez sito tak by otrzymać czyste la-yu.
Lepienie i smażenie lub gotowanie:
Po tym czasie podziel je na kilka mniejszych kulek tak by łatwiej było Ci z nimi pracować. Wielkość nowych części oczywiście zależy od rozmiaru stolnicy czy blatu na którym pracujesz. Blat lub stolnicę podsyp mąką ziemniaczaną. Wyłóż porcję ciasta, a następnie cienko je rozwałkuj. Za pomocą szklanki wytnij z niego kółka. Na każde kółko nałóż łyżeczkę farszu. Następnie chwyć ciasto od dołu i dość luźno zamknij dłoń zbliżając krawędzie ciasta do farszu, jednak nie domykając go do końca by pierogi były otwarte. Przybież pieroga z wierzchu ziarenkiem groszku. Powtarzaj do skończenia ciasta i nadzienia.
Ulepione pierożki shumai gotuje się na parze w parowarze bambusowym. Jeśli go nie masz spokojnie możesz ugotować je w innym naczyniu do gotowania na parze lub też na przykrytym durszlaku ułożonym na garnku z gotującą się wodą. By je ugotować wstaw parownik bambusowy wyłożony od środka papierem do pieczenia w naczynie wypełnione wodą i zacznij podgrzewać wodę. Gdy zacznie wrzeć włóż porcję pierogów i gotuj je przez 7-8 minut.
Gotowe pierogi podawaj z sosami. Smacznego!